V zdravom tele zdravý tuk. V ktorých potravinách ho nájdete? - Ugo

V zdravom tele zdravý tuk. V ktorých potravinách ho nájdete?

Tuky boli veľa rokov považované za strašiaka pre naše zdravie a štíhlu líniu. Aj preto ich ešte stále mnoho ľudí napríklad v zápale dodržiavania novoročných predsavzatí obmedzuje. Vedeli ste ale, že existujú aj tuky, ktoré prospievajú nášmu zdraviu aj línii a mali by ste ich jesť? V UGO Fresbaroch a Salateriích nájdete menu nabité práve týmito tukmi.

Ktorým tukom sa radšej vyhnúť?
Tuky vo všeobecnosti plnia v našom tele dôležité funkcie. Dodávajú nám energiu, udržujú telesnú teplotu a chránia orgány. Tie “nezdravé” ale zároveň môžu spôsobovať rad zdravotných ťažkostí, ako je zvýšená hladina cholesterolu, kardiovaskulárne ochorenia, obezita či cukrovka. Nezdravé tuky sú častejšie živočíšneho pôvodu a nájdete ich predovšetkým v tučnom mäse, vyprážaných jedlách, stužených tukoch alebo cukrovinkách.

A ktoré nám naopak prospejú?
Potom sú tu ale tiež tuky “zdravé”, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu aj riziko srdcových ochorení a podieľajú sa na detoxikácii organizmu. Z takých by sme mali celkovo prijať až tretinu denného príjmu energie. Hľadajte ich hlavne v potravinách rastlinného pôvodu, skvelým zdrojom je napríklad avokádo, najrôznejšie orechy, semienka a oleje. Výnimkou z živočíšnej ríše sú ryby, ktoré obsahujú zdraviu prospešné omega 3 mastné kyseliny a tak si vo vašom jedálničku zaslúžia miesto aspoň raz týždenne a v rozumnej miere sa nemusíte báť ani mliečnych produktov, ako sú jogurty, tvarohy, syry apod., ktoré majú aj veľa iných pozitívnych účinkov na organizmus.

Zdravé tuky v UGO menu
Na zdravé tuky si spomeňte pri budúcej návšteve UGO Freshbaru. Do vášho obľúbeného drinku si totiž môžete pridať “extras”, ktoré tieto tuky obsahujú – odporúčame napríklad avokádo, chia semienkamandle. Alebo si hneď vyberte zo sekcie Smoothies špeciál mix Avokádo, špenát, citrón, spirulina, mango, jablko alebo Chia, jahody, sójové mlieko, banán, pomaranč.

Oriešky plné zdravých tukov nájdete napríklad v UGO raw baroch - vynikajúcich tyčinkách, ktoré sa pohodlne zmestia do vrecka a sú tak po ruke vždy, keď na vás príde chuť alebo malý hlad :) Pre desiatu bohatú na zdravé tuky môžete siahnuť aj do našej vitríny - zo sladkých dobrôt skúste niektorý z chia pudingov, pokiaľ máte chuť skôr na slané, dajte si šalát s avokádom a tuniakom alebo wrap s lososovou nátierkou.

V UGO Salateriích si ideálne vyberte šalát s rybou - v stálej ponuke máme pečeného lososa s feniklom, v aktuálnej sezóne Mocná sila citrusov potom môžeme odporučiť šalát s údeným pstruhom a avokádom.