Antioxidanty - elixír mladosti, alebo marketingový trik? - Ugo

Antioxidanty - elixír mladosti, alebo marketingový trik?

Antioxidanty. V poslednej dobe veľmi obľúbené slovíčko, ktoré nájdete na obaloch potravín, v článkoch o diétach, ale napríklad aj na kozmetických výrobkoch. Čo to ale je? A fungujú naozaj ako ten sľubovaný elixír mladosti?

Tak poďme na to! Elixír mladosti stále ešte nikto nevynašiel, ale keby už existoval, najskôr by jeho súčasťou boli práve antioxidanty. To, že pomáhajú pribrzdiť starnutie, je pravda. Spomaľujú totiž starnutie buniek! A dobrá správa je, že sa skrývajú v množstve veľmi dobrých potravín, takže sa do ich príjmu nemusí človek vôbec nútiť ;)

Čo sú antioxidanty?

Antioxidanty sú prirodzená protiváha voľných radikálov, ktoré sa bežne vyskytujú v ľudskom organizme, aj v prostredí okolo nás. Antioxidanty majú za úlohu tieto voľné radikály neutralizovať. Čo si ale pod tým predstaviť? Prečo by sme mali chcieť, aby voľných radikálov nebolo v našom tele viac ako antioxidantov?

Voľné radikály vznikajú predovšetkým pri procesoch, kedy sa naše telo bráni rôznym vírusom a baktériám, ale do tela ich dostávate napríklad aj zo špinavého ovzdušia, s alkoholom alebo fajčením. Prebytok voľných radikálov v tele vedie k oxidačnému stresu, ktorý má za následok rýchlejšie starnutie organizmu a tiež rad zdravotných ťažkostí, ako kardiovaskulárne ochorenia alebo dokonca niektoré druhy rakoviny. V tele teda voľné radikály potrebujeme ako obranu, ale zároveň by ich nemalo byť príliš. A preto tu nastupujú práve antioxidanty, ktoré ich vedia neutralizovať.

 

Kde prírodné antioxidanty nájdeme?

Antioxidantov existujú stovky, možno tisíce a sú to rôzne druhy látok - vitamíny, stopové prvky aj niektoré enzýmy… Ten najznámejší je asi vitamín C, antioxidačný efekt majú ale napríklad aj vitamíny A (beta-karotén) alebo E. Možno už ste počuli o flavonoidoch, ktoré sú v kakau (a teda aj v kvalitnej čokoláde), paradajky zase obsahujú napríklad antioxidanty lykopény. Jednoducho je toho toľko, že oveľa jednoduchšie je povedať si, kde ich hľadať konkrétne.

Ľudské telo si dokáže antioxidanty vyrobiť samo, ale postupom času, ako človek starne, je vhodné mu trochu pomôcť a podporiť ich prísun. Nájdeme ich predovšetkým (ale nielen) v potravinách rastlinného pôvodu. Vynikajúcim zdrojom antioxidantov je zelenina a ovocie, predovšetkým to bobuľové, ktoré je považované za tzv. antioxidačnú “bombu”. Patria sem açai bobule - jedny z najsilnejších antioxidantov na svete, potom tiež čučoriedky, černice, maliny, jahody, čerešne a veľa ďalších. Zo zeleniny sú to napríklad papriky, zemiaky, brokolica alebo paradajky. Ovocím a zeleninou jednoducho chybu neurobíte, antioxidanty totiž nájdete takmer všade. Dokonca aj niektoré korenia ako klinček alebo kurkuma sú na antioxidanty bohaté. A dobrá správa je, že kvalitná čokoláda alebo zelený čaj vás nimi nadopujú tiež.

 

Kde nájdeme antioxidanty v UGO

Ak ste pozorne čítali predchádzajúci odsek, už najskôr tušíte, že v UGO sa antioxidantmi nadopujete, nech už si z nášho menu dáte čokoľvek. A nezabudnite, že svoj drink môžete ešte viac nakopnúť, pokiaľ si do neho pridáte niektoré z našich “extras”. Na antioxidanty sú bohaté napríklad chia semienka alebo avokádo a mandle.

Tak kde inde začať s „ozdravovacou a omladzovacou kúrou“, ako na mieste, ktoré je antioxidantmi priamo nabité? :)